Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Histoloji

BAŞLIK: Testisler Kan Damarları ve Ereksiyon Mekanizması

Testisler Kan Damarları ve Ereksiyon Mekanizması 3 yıl 9 ay ago #6788

  • nil
  • nil's Avatar
  • Offline
  • Platinum Biyolog
  • Gönderiler: 1251
  • Teşekkür Sayısı: 44
  • Başarı: 1
Kan Damarları ve Ereksiyon Mekanizması
Penis içerisindeki prinsipal arteryel dallar dorsal arterlerdir. Bunlar korpara kavernoza arasında superior olarak ve derin dorsal venin her iki tarafında seyreder. Diğer prinsipal arteryel dallar olan derin arterler her bir korporayı içten kateder. Dorsal arter dalları fibröz kapsülü üst yüzey boyunca deler ve girer. Kavernöz boşluklara girildiğinde bütün arterler bölünerek dallar verir. Bu dalların bazıları kapiller ağlar şeklinde sonlanır; diğerleri ise distal yöne doğru seyreden longitidünal damarlar şeklini alır. Normal durumlarda bu damarlar (Helicine arterler) spiral şekilde seyreder, tunika mediaları kalındır ve intimaları longitidünal katlantılara sahiptir. Bu damarlar doğrudan doğruya erektil doku sinuslarına açılırlar. Kavernöz boşluklar ve kapiller pleksüslerdeki kan tunika albuginea içerisindeki venüller ağı tarafından drene edilir. Bu venüllerden bazıları tunikanın tabanından ayrılarak penisin dorsumuna yönelir ve derin dorsal ven ile birleşir. Diğerleri ise doğrudan doğruya korpora kavernozanın üst yüzeyinde dışa yönelir ve aynı ven ile birleşir. Trabeküla ve arterlerin düz kası hem sempatik ve hem de parasempatik lifler ile innerve edilir.
Erotik uyarı durumlarında, parasempatik uyarı düz kasların gevşemesine sebep olur ve helicine damarlar kıvrıntılı durumlarını kaybederek düzleşir, lümenleride genişler. Kan damarlardan serbestçe geçerek kavernöz boşluklara gider ve boşluklar kan ile genişlemiş olur. Dolayısı ile kan oldukça genişlemiş olan vasküler yatağa yeniden yönelmiş olur. Korporanın periferinde venöz drenajın azaldığı söylenir. Neden olarak da tunika albugineanın altındaki ince duvarlı venlerin genişlemiş trabeküler boşluklara bağlı olarak basınçları gösterilir. Korpora kavernoza sonuçta genişler ve sertleşir. Korpus spongiosumun venöz drenaj basıncı daha azdır ve tunikası çok daha yumuşaktır, bunlardan dolayı bu kısım daha serttir. Bu nedenle korpus spongiosum içerisinde bulunan uretraya aşırı bir baskı olmaz ve ejekulasyon sırasında seminal sıvı akışına müsaade edilmiş olur. Seksüel uyarılmanın sonuna doğru penis detumesens denilen bir seri olaylardan sonra normal durumuna döner. Arterler sempatik uyarıya bağlı olarak tekrar muskuler tonunu kazanır ve sinuslara giden kan miktarında azalma olur. Korpora kavernoza içerisinde kalan fazlalık kan trabekülalar içerisindeki kas liflerinin kasılması ile yavaşça dışa doğru itilir ve organın normal kan akımı seyri tekrar düzenlenmiş olur.

Seminal Sıvı
Semen adını da alan seminal sıvı spermatozoonlardan ve bunların içinde bulundukları sıvıdan meydana gelmiştir. Sıvı yardımcı genital bezlerden ve çok az miktarda da genital duktuslar sisteminden salgılanır. Semen beyazımsı, opak bir sıvı olup 1 ml’sinde yaklaşık 100 milyon spermatozoon bulunur, fakat bu miktar oldukça değişkenlik gösterebilir. Bu 100 milyon spermatozoonun %20’si abnormal ve %25’i immotildir. Normal ejekülat miktarı yaklaşık 3 ml kadardır ve dolayısı ile 300 milyon spermatozoon ihtiva eder. Semen atılımının kesin bir sıra takip ettiği söylenir. Bulbouretral bezler ve Littre’nin uretral bezleri ereksiyon sırasında müköz salgılarını boşaltarak kavernöz uretrayı kaygan hale getirir. Gerçek ejekülasyon sırasında önce prostat salgılar. Bu olayı takiben spermatozoonlar duktus epididimisten ve duktus deferensten duvarlarındaki kasların kasılması sonucu ileri doğru itilirler. Son olarakta fruktoz ve besleyici maddeleri içeren seminal sıvı salgısı ortama ilave olunur.
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Time to create page: 0.254 seconds

EKİBİMİZ
Biyologlar.com a destek ve hizmet veren arkadaşlarımız           AYRINTILAR
HAKKIMIZDA
Biyologlar.com ailesi ve arkadaşlarımız hakkında... AYRINTILAR
   
PROJELER
Biyologlar.com ailesi çeşitli projelere destek vermek için sizlerin yanında... AYRINTILAR
SPONSORLUK
Biyologlar.com ailesi olarak çeşitli konularda sponsorluk hizmeti  AYRINTILAR
   

ÖDEV YARDIM
Biyoloji ödevlerinizle ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için. Bize yazın AYRINTILAR

TANITIM
Biyoloji kongre, sempozyum, çalıştay tanıtım faaliyetleri AYRINTILAR

REKLAM
Sitemizde birçok reklam uygulaması yapılmaktadır. Reklamlarınız için  AYRINTILAR
BİYOBOOK
Türkiye'nin en geniş kapsamlı biyoloji sosyal ağı sizlerin hizmetinde.  AYRINTILAR