Hoş geldiniz, Ziyaretçi
Kullanııcı Adı: Şifre: Beni hatırla
Biyologların Mesleki Sorunları
  • Sayfa:
  • 1

BAŞLIK: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ?

Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 2 yıl 10 ay önce #5202

• Gamze
  • ( Kullanıcı )
  • Gamze's Avatar
  • Platinum Biyolog
  • Gönderiler: 423
  • Teşekkür Sayısı: 26
  • Başarı: 3
1. En fazla çalışma alanı olup da en az istihdam edilen meslek grubuyuz.
2. Ülkemiz bakanlıklarının tamamında çalışan tek meslek grubuyuz.
3. Farklı kurumlarda aynı ünvanda çalışıp da farklı maaş alan tek meslek grubuyuz.
4. Görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerinin yarıdan fazlasında unvanımız olan tek meslek grubuyuz.
5. Görev tanımı olamayan tek meslek grubuyuz.
6. 100 uzmanlık alanı ve 1000 alt uzmanlık alanına sahip olan tek meslek grubuyuz.
7. Ülkemizde en fazla hak kaybına uğrayan tek meslek grubuyuz.
8. Akademik personelin (çoğunluğunun, sözüm meclisten dışarı) umursamadığı tek meslek grubuyuz.
9. Günümüz çağında en fazla ihtiyaç duyulan meslek grubuyuz.
10. Mesleki birlik, güçlü bir sivil örgütlenme oluşturamayan tek meslek grubuyuz.
11. Fakülte mezunları arasında işsizlik oranı en yüksek olan meslek grubuyuz.
12. Ülkemiz tarafından yeteri kadar tanınmayan tek meslek grubuyuz.
13. Sağlık Meslek Lisesi (SML) mezunları kadar maaş alan tek fakülte mezunu meslek grubuyuz.
14. Odalaşmasını tamamlayamayan meslek grubuyuz.
15. Facebook' a ayırdığımız zaman kadar derneklere zaman ayıramayan tek meslek grubuyuz.
16. Kamu kurum ve kuruluşları tarafından unutturulmak istenen tek meslek grubuyuz.
17. Hangi hizmet sınıfında olursa olsun biyolog unvanını ihraz eden kamu personelinin bir derece aldığı tek meslek grubuyuz.
18. Sağlık hizmetleri sınıfına (SHS) mensup olup da Sağlık Bakanlığı tarafından en az istihdam edilen meslek grubuyuz.
19. Nitelik kodlarda ve öğrenim denklik durumlarında en fazla karmaşa olan tek meslek grubuyuz.
20. En fazla yüksek lisans ve doktora bölümü olan tek meslek grubuyuz.
21. Sağlık Bakanlığı' ına tavan puan denilecek türden olan en yüksek puanla atanan tek meslek grubuyuz.
22. KPSS ‘nin en fazla mağdur ettiği tek meslek grubuyuz.
23. Bakanlıklardaki personel genel müdürlerinin bilmediği tek meslek grubuyuz.
24. Denizcilik Müsteşarlığı' nda doktordan bile fazla maaş alan tek meslek grubuyuz.
25. Üç yıl boyunca doktora, iki yıl boyunca yüksek lisans yaparak, lisans düzeyinin üst öğrenimi olmasına karşın alt öğrenim olan lisans düzeyi KPSS' ye giren meslek gruplarından biriyiz.
26. Dünyanın her ülkesinde istihdam edilen tek meslek grubuyuz.
27. Ülkemizde en fazla mezun veren tek meslek grubuyuz.
28. Bir çok bölümle denklik durumu olup da sadece biyolog kadrolarına müracaat edebilen tek meslek grubuyuz.
29. İlgili alanlarda yüksek lisans ve doktora yaparak, doktora ve yüksek lisans diplomalarımızla atanamayan meslek grubuyuz.
30. Avrupa' da en iyi meslekler arasında gösterilen profesyonel meslek grubuyuz.
31. TUS müracaat hakkı gasp edilen meslek gurubu olup, aynı zamanda da boykot edemeyen tek meslek grubuyuz.
32. Dünya, Avrupa basın ve medya kuruluşlarında çok yer almamıza rağmen ülkemizde yeteri kadar tanınmayan tek meslek gruubuyuz.
33. Aynı yüklü tanecikler gibi ya (her ikisi pozitif) ya da (her ikisi negatif) gibi bir araya gelemeyen meslek grubunun üyesiyiz.

Eminim sizin de ekleyebileceğiniz bir çok husus vardır.

Yukarıdaki "EN" leri okuyunca hafif bir gülümseme olacaktır. Sayın biyolog arkadaşlar, aslında ağlanacak halimize gülmekteyiz.

Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı ve Gıda Kanunu ile gıda alanındaki sorumlu yöneticilik hakkımızı kaybettik. Tıp dışı meslek grubu bahanesi ile art niyetli olarak TUS hakkımız gasp edildi. Sağlık Hizmetleri sınıfında (SHS) olmamıza rağmen, Sağlık Bakanlığı' ndan dışlanmış durumdayız.

Artık uyanmak için diplomalarımızın geçersiz olmasını mı beklemekteyiz. (Bu sessizlikte bu da olur.) Artık sözün bittiği yerdeyiz. Biyologların girebileceği bir dalın olmasını bırakın, var olan alanlardan bile çıkarılıyorken; haklarımız bu derece gasp edilirken kaybedeceğimiz zamanın olmadığını da düşünürsek eğer, bu boykot yetersiz kalır.

Mesleğimiz sorulduğunda yere bakıp mahcup olan meslektaşlar görmek istemiyoruz. İnsanların bize "boş boş 4 yıllık bir okul okudunuz." der gibi bakmalarını istemiyoruz. Gerçekten bu mesleğin hak ettiği onuru görmesini istiyoruz. "İnsanca yaşayacağım ve başımı dik tutacağım bir iş" istiyorum. Bunca yıldır beni okutan ailemin; benden dolayı strese girmesini değil, sevinmesini istiyorum." diyorsanız,
Sadece Kayıtlı kullanıcılar yazı yazabilir.
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: aytenseli, iskenderbiyolog, şeyma01, Begüm ERDEM, jeremy, kalbim

Cvp: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 2 yıl 10 ay önce #5205

• iskenderbiyolog
  • ( Kullanıcı )
  • iskenderbiyolog's Avatar
  • Üye
  • Gönderiler: 3
  • Teşekkür Sayısı: 2
  • Başarı: 0
gamze hanımın belirttiği her noktaya katılıyorum

değerli meslektaşlarım ; ( veya meslektaş adaylarım)
bizler biyologlar ( Düzeltiyorum artık BİYOLOJİ BÇLÜMÜ MEZUNU oldu ) olarak tamamen sistemde dışlanmış durumdayız. Bu nedenle ancak ve ancak bireysel kazanımlar ve tecrübelerle bir noktaya gelmeye çalışmaktan başka yapılacak hiçbirşey yok malesef.

Sağlık personeli olarak tıbbi laboratuvarlarda tıbbi laborant olmadan görev yapamıyoruz. Laboratuvar açamıyor , işletemiyoruz. Dolayısıyla mikraobiyoloji, Biyokimya başta olmak üzere bakteriyoloji,viroloji gibi derslerde öğrendiklerimizi tıbbi laboratuvarlarda çalışamadığımız için kullanamıyoruz

Eğitim sektöründe USTA ÖĞRETİCİ olarak görev yapabiliyoruz ancak bu da ciddi bir maaş düşüklüğü ve kadro azlığı ile kabul edilebilirlikten çok uzak

uzun sözün kısası 4 yıl süren genel kültür eğitimi sürecini başarıyla tamamladınız. artık canlılar alemine daha bilinçli balıyorsunuz. ve pek çok konuda daha bilgilisiniz.

E bu kadar genel kültür aldınız 4 yıl cık kaybetmişsiniz aileniz ümitlenmiş sizin geleceğiniz kararmış çok mu canım

burdan biyoloji öğrenimi gören arkadaşlara sesleniyorum BOŞ ZAMANLARINDA ÜNİVERSİTE SINAVINA ÇALIŞSINLAR " yoksa bizim gibi çoooooookkkk pişman olurlar

saygılarıma
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: Gamze

Cvp: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 11 ay 4 hafta önce #9765

• liselibiyolog
  • ( Kullanıcı )
  • liselibiyolog's Avatar
  • Üye
  • Gönderiler: 1
  • Teşekkür Sayısı: 1
çok güzel meslek sıkıntılarınızı yazmışsınız da siz neden biyoloji bölümünü seçtiniz. Seçerken aklınızdan ne geçiyordu ve ya aklınızda bişey varmıydı. Kendinize bi hedef belirlediniz mi bu konuyla ilgili bi idealiniz var mıydı yoksa sadece biyoloji dersini sevdiğiniz için mi okudunuz. Bu bölümü okurken ya da okumadan önce kendinizi geliştirmeyi düşündünüz mü? ayrıca mezun olduğunuz okul hangisi neden o okulu seçtiniz. Kendi bölümünüzle ilgili çalışma yapmayı düşündünüz mü. Afedersiniz ama işsiz kaldık diye yakınan biyologların hepsi demiycem ama çoğu hakediyo çünkü daha neden o ünvanı taşıdığını bile bilmiyor. Biraz gözünüz yükseklerde olsun sadece para içiçn bişeyler yapmayın. Eğer cidden bu bölümü severek okuduysanız önünüze çıkan engelleri hiçe sayıp devam etme yolları arardınız bunun için 4 sene 6 sene daha okumak mı gerekiyo gerçekten istiyorsanız yapardınız. Bu arada sizden bi ricam mesleği kötülemek yerine sistemi suçlamak yerine kendi eksiklerinizi bi yerde paylaşında gelecek nesiller mesleği kötü tanıyıp istemediği sevmediği bi mesleği yapmak zorunda kalmasınlar...
Şu kullanıcı(lar) Teşekkür etti: yavuz.aydin

Cvp: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 11 ay 4 hafta önce #9768

• atayhs
  • ( Kullanıcı )
  • atayhs's Avatar
  • Üye
  • Gönderiler: 22
  • Teşekkür Sayısı: 5
ÇALIŞMAYI SEVMEYEN VE KENDİLERİNİ HİÇ SEVMEYEN İNSANLAR NEREDE OLURSA OLSUN MUTSUZ OLURLAR.BİYOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI DA ARTIK KOZASINDAN ÇIKIP KENDİNİ TANIMLAYIP GELİŞİMİ TAMAMLAYACAK. TABİ KANAT ÇIRPINIŞLARI LAZIM . BU DA EN KÜÇÜK İNSANDAN EN BÜYÜK İNSANINA SORUMLULUKLARI ÜSTLENMEK VE ÇABALARIYLA OLUR. SANCILARIN ARTMASI
; ÇOK İYİ SONUCA YAKLAŞTIĞIMIZI GÖSTERİYOR. HER TÜR KENDİNİ DEVAM ETTİRMEK İÇİN BİR SÜREÇTEN GEÇTİĞİ İÇİN TABİİ SELEKSİYONLAR OLACAK.MUTASYON LARI VE MODİFİKASYONLARI KABUL EDEMEYENLER DE YOK OLMAYA MAHKUM OLDUKLARI GERÇEK ...ÇOK GENCİZ VE ACEMİYİZ YOLUMUZ ENGELLERLE DOLU... AMA YAŞAMA SEVDAMIZDAN VAZGEÇMEDİK VE VAZGEÇMEYECEĞİZ.BİYOLOG MESLEĞİM OLMASA
DA BEN HERZAMAN BİR BİYOLOGUM

Cvp: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 11 ay 2 hafta önce #9841

• remzoshh
  • ( Kullanıcı )
  • remzoshh's Avatar
  • Üye
Yeni cikan yasayla artik biyologlarin ozel hastanelerde calismasi yasaklandi. Yeni bir ise girmek icin bu yasayi bekliyordum fakat sagolsunlar suan issiz kaldim. Bu konuya itiraz edebilirmiyiz ne yapabilirim. Yardimci olabilecek birileri varmidir. Caresizim lütfen fikir verin. 2009dan beri çalışıyorum ozel hastanede simdi bu yasa yuzunden issiz mi kalicam ..

Cvp: Biyolog nedir ? Biyolog ne iş yapar ? 6 ay 3 hafta önce #10505

• onkogen
  • ( Kullanıcı )
  • onkogen's Avatar
  • Üye
bu ülkede bizlere haksızlığı reva gören tüm siyasiler utansın
  • Sayfa:
  • 1
Time to create page: 0.297 seconds

Analiz Ve Tahlil Bilgileri

EKİBİMİZ
Biyologlar.com a destek ve hizmet veren arkadaşlarımız           AYRINTILAR
HAKKIMIZDA
Biyologlar.com ailesi ve arkadaşlarımız hakkında... AYRINTILAR

PROJELER
Biyologlar.com ailesi çeşitli projelere destek vermek için sizlerin yanında... AYRINTILAR
SPONSORLUK
Biyologlar.com ailesi olarak çeşitli konularda sponsorluk hizmeti  AYRINTILAR

ÖDEV YARDIM
Biyoloji ödevlerinizle ilgili sorularınıza cevap bulabilmek için. Bize yazın AYRINTILAR

TANITIM
Biyoloji kongre, sempozyum, çalıştay tanıtım faaliyetleri AYRINTILAR

REKLAM
Sitemizde birçok reklam uygulaması yapılmaktadır. Reklamlarınız için  AYRINTILAR
BİYOBOOK
Türkiye'nin en geniş kapsamlı biyoloji sosyal ağı sizlerin hizmetinde.  AYRINTILAR

Hazar kaplanı, Gökçe balığı ve Anadolu parsı... National Geographic Türkiye, Temmuz sayısında ülkemizde tehlike altındaki türlere dikkat çekti. Bu türleri yakından tanımak için haritaya tıklayın.

Yönetici ve Reklam Kordinatörü

Uzm. Biyolog Yavuz Aydın

Forum Yöneticileri

Aydın ÇAĞLAR
Bahattin DOĞANAY
Behram KURŞUN
Erdinç  ERBAY

Hazmi KONBUL
Onur ÇELİK
Seda KESKİN
Emrah PAŞALI
Rümeysa  ACUN

Sizde yazarımız olmak isterseniz lütfen bize yazın

E-mail  info@biyologlar.com                                                                              

info@biyologlar.com
Ödevleriniz ile ilgili sorularınız için lütfen forum ödev yardım bölümünü kullanınız.
Bu e-mail adresinden sadece site ile ilgili teknik sorularınız cevaplanacaktır.